Energooszczędny dom
Tak samo należy ograniczać jego powierzchnię, więc zalecany jest dach maksymalnie dwuspadowy, taki ma często mały dom a jego budowa jest tańsza. Trzeba się pożegnać z modelem pięknym, rozłożystym, wielospadowym, chociaż dla nieruchomości to zdecydowanie gorzej ale za to koszt takiego mieszkania będzie niższy. Musimy niestety zrezygnować również z piwnicy i garażu wewnątrz bryły domu.
Z reguły nie stosuje się ścian jednowarstwowych z powodu gorszej możliwości ich ocieplenia niż w przypadku tych dwuwarstwowych, gdzie można użyć materiałów gorszej jakości pod względem przewodzenia ciepła, gdyż dodatkowo wzmacnia się je warstwą styropianu lub wełny mineralnej.
Nie bez znaczenia jest również samo zaprojektowanie wnętrz. Pomieszczenia powinny być skumulowane pod względem strefy temperaturowej. W spiżarni optymalna temperatura to 8 stopni Celsjusza, gdy w pokoju dziennym – 22 stopnie. Te dwa pomieszczenia w żadnym razie nie powinny znajdować się obok siebie. Maksymalna różnica między dwoma przylegającymi izbami powinna wynosić 8 stopni.
Jednak nie tylko sposób budowania i materiały będą świadczyć o tym, że dom jest energooszczędny. Zróbmy zestawienie wszystkich urządzeń pobierających prąd – które z nich ciągnie najwięcej i czy można w jakiś sposób ograniczyć to zużycie? Przyjrzyjmy się również urządzeniom w trybie czuwania – często niby wyłączone, a i tak pobierają energię.