Umywalki w kolorach tęczy

Umywalka potrzebna jest w każdej łazience i wszyscy o tym wiemy. Do tej pory kojarzyła nam się ona z ceramiką i białym kolorem. Wiedzieliśmy, że można ją powiesić i zakryć syfon nogą lub półnogą, również ceramiczną. Do wyboru zawsze były komplety z szafką, a później pojawiły się umywalki nablatowe lub wpuszczane w blat, ale one również były białe.

Od niedawna obserwujemy rewolucję w świecie umywalek. Często są one dekoracją i akcentem kolorystycznym w prostej, minimalistycznej łazience. Czasem nawiązują one do stylu pomieszczenia, np. retro. Na rynku możemy znaleźć umywalki szklane, drewniane, kamienne i ceramiczne. Dziś opowiem o tych ostatnich, ale w wydaniu „handmade”.

W poszukiwaniu producentów, a w większości producentek, ręcznie formowanych i malowanych umywalek pomógł mi oczywiście internet. Przeglądając kolejne strony z niedowierzaniem patrzyłam na mnogość kolorów i wzorów. Można znaleźć każdy kolor, a jeśli akurat tego pożądanego nie znajdziecie, to zawsze można złożyć indywidualne zamówienie. Do wyboru macie też wiele kształtów, rozmiarów i wytłaczanych lub malowanych wzorów.

Moją wycieczkę po fikuśnych umywalkach rozpocznę od starej i z pewnością wszystkim znanej Ceramiki Bolesławiec. Od lat tworzą oni przepiękne wzory na ceramice stołowej poprzez unikalną w świecie technikę stempelkową. Pozwala ona na powielanie wzorów pawich oczek, kresek i innych dekoracji graficznych, a dodatkowo fabryka wprowadziła wzory malowane ręcznie. Takie właśnie są umywalki z firmy Ceramika Bolesławiec! Część wzorów, a są one tańsze, wykonywana jest jedynie metodą stempelkową. Pozostałe, droższe wzory, do stempelków mają dopasowane ręcznie malowane kwiaty i motyle. Umywalki znakomicie odnajdą się w łazienkach retro i w stylu wiejskim.

Ceramika Bolesławiec

Ceramika Bolesławiec

Ceramika Bolesławiec

Ceramika Bolesławiec

Ceramika Bolesławiec

Ceramika Bolesławiec

Kontynuując temat umywalek z namalowanymi obrazkami chciałabym pokazać Wam jeszcze jedną, na którą natrafiłam i bardzo mi się spodobała. Jest to prosta biała umywalka z ręcznie wykonanym rysunkiem morskich stworzeń w kolorze czarnym. Rysunek przypomina mi trochę średniowieczne czarno-białe ryciny. Została ona wykonana w pracowni Opera Gliniana.

Opera Gliniana

Opera Gliniana

Oprócz różnych malowanych wzorów możemy zakupić umywalkę w ciekawym, nietuzinkowym kształcie. Wcześniej wspomniana Opera Gliniana ma do zaoferowania białą umywalkę, na której „wyrosły” duże ceramiczne bąble. Ponadto możemy wybrać dla siebie umywalkę w kształcie ryby lub syreny. Natomiast w kolejnej już pracowni Dekornia znalazłam ogromną turkusową muszlę. Wszystkie, z wyjątkiem pierwszej, są dość bogate w kształcie i kolorze, nawiązują do klimatów morskich i w moim przekonaniu nie powinny sąsiadować z bogatymi płytkami. Do tego typu elementów warto zastosować gładkie, neutralne tło w pasującym kolorze.

Opera Gliniana

Opera Gliniana

Opera Gliniana

Opera Gliniana

Dekornia

Dekornia

opera gliniana

opera gliniana

Mimo iż poprzednie umywalki są naprawdę ładne i z pewnością znajdą wielu nabywców, to mnie nie urzekły tak bardzo jak kolejne – proste w mocnym kolorze.  Taki akcent kolorystyczny świetnie skomponuje się  z jednobarwnymi płytkami, np.  białymi lub popielatymi. Wybór jest naprawdę duży! Szkliwa fioletowe, czerwone, niebieskie, zielone, to tylko początek wymieniania, który nie ma końca. Moim faworytem jest dwukolorowy zestaw – żółta umywalka z turkusowym kleksem przy odpływie, z pracowni Opera Gliniana. Jest po prostu obłędna!

Opera Gliniana

Opera Gliniana

Dekornia

Dekornia

Dekornia

Dekornia

Artkafle

Artkafle

Dla miłośników industrialnych klimatów i loftowych wnętrz znalazłam umywalki podrapane, które wyglądają na wiekowe. W niektórych miejscach są one pomalowane, w innych farba w ogóle nie została nałożona, ich kształt jest nieregularny. Wszystkie te efekty zostały oczywiście zamierzone, a wykonano je w pracowniach Dekornia oraz Dekor-Kafle.

Dekornia

Dekornia

Dekor-kafle

Dekor-kafle

Kolejne moje znalezisko to coś sielskiego, wiejskiego, w naturalnych kolorach i wzorach. Takie piękne umywalki wykonuje pracownia Warsztat Inspiracji. Piaskowy kolor i odciśnięte zioła kojarzą się z wakacjami na wsi i z pewnością spodobają się miłośnikom naturalnych materiałów i sielskich wnętrz. Taki element będzie znakomicie pasować do beżowych i brązowych płytek w rustykalnym stylu oraz do lnianych i wiklinowych dodatków.

warsztat inspiracji

warsztat inspiracji

warsztat inspiracji

warsztat inspiracji

Na koniec zostawiłam umywalki orientalne – marokańskie i meksykańskie. Nie urzekły mnie one tak bardzo, jak poprzednie wzory, które pokazałam. Pewnie dlatego, że nie pociąga mnie taki orientalny wystrój wnętrz. Ponadto umywalki są sprowadzane przez sklep, a nie wykonywane ręcznie przez naszego rodzimego artystę. Gdyby jednak ktoś z Was zamarzył o takiej łazience, to polecam dwa sklepy: Kolory Meksyku oraz Kolory Maroka. Tutaj kupicie nie tylko umywalkę malowaną w orientalne wzory, ale również baterie, płytki, czy różne dodatki.

kolory meksyku

kolory meksyku

kolory maroka

kolory maroka

Sami widzicie, że wybór wśród umywalek jest ogromny. To od Was zależy, czy zdecydujecie się na klasyczną, białą umywalkę z dużej fabryki, czy unikat z małej pracowni. Wiadomo, że za umywalkę produkowaną masowo przez wyciśnięcie z formy zapłacimy mniej, niż za ręcznie wykonaną przez artystę. Warto jednak zainwestować w taki dekoracyjny element. Jeśli nie posiadacie dużego budżetu na remont łazienki, a chcecie, żeby była ona piękna i jedyna w swoim rodzaju, to zakupcie tanie płytki w małym formacie i delikatnym kolorze, i dopasujcie do nich jedną z pokazanych umywalek. Do tego zastosujcie ciekawe dodatki, tkaniny, lustro, a gwarantuję Wam, że każdy zachwyci się Waszą łazienką!

Comments are closed.