Cechy domów energooszczędnych

2Każdy chciałby zaoszczędzić możliwie jak najwięcej na zużyciu energii w domu i chociaż koszty budowy domu energooszczędnego są nawet o 20% wyższe od normalnej konstrukcji, to często już po kilku latach zwracają się w postaci oszczędności w rachunkach. Czym charakteryzuje się taki oszczędzający energię budynek?
Najwięcej ciepła ucieka poprzez dach i ściany domu. Szacuje się, że straty są wprost proporcjonalne do powierzchni przegród zewnętrznych. Dlatego w domach energooszczędnych łączną powierzchnię ogranicza się do minimum. Można to uzyskać w bardzo prosty sposób – projektując budynek w kształcie prostopadłościanu. Wszystkie budowle na planach krzyża, liter H, T czy L niestety odpadają.
Sam dom powinien mieć dwie kondygnacje – jedynie bardzo małe domy parterowe są w stanie osiągnąć pożądany kształt. Co za tym idzie, dach najlepiej budować pod kątem 30-45 stopni, by spokojnie można było zaprojektować użytkowe poddasze.

Komentarze są zamknięte.


kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Szukaj
Wykańczamy dom
    Zazwyczaj, jeżeli decydujemy się na budowę domu, jest to poprzedzone długimi poszukiwaniami tej idealnej działki. Potem poszukiwania projektu domu i na końcu budowa. Każdy, kto się budował wie ile zajmuje to czasu i dlatego zazwyczaj dom buduje się z myślą o mieszkaniu w nim długich lat lub nawet do końca życia. Dlatego gdy już mamy wybudowany dom warto zainwestować w dobre jego wykończenie. Zazwyczaj koszty wykończenia i aranżacji wnętrza są wyższe niż koszt wybudowanie domu do stanu surowego.