Marmurowa łazienka

Tą łazienkę znalazłam jakiś czas temu w magazynie „Świat łazienek i kuchni” (numer 1/2008) i od razu zwróciłam uwagę na to wnętrze. Mimo że nie ma w nim ani bogatych złoceń, ani nadrukowanych dekoracji w kwiaty, to jest ona bogata i dostojna.

Marmurowa łazienka #2 Marmurowa łazienka #3 Marmurowa łazienka #1

Projektant Michał Ostaniewicz pokrył rudym marmurem całą podłogę i większą część ścian. Łazienka wydawałaby się niedokończona i surowa, gdyby nie wzór białych żyłek, który nadaje charakter wnętrzu. Czytając artykuł dołączony do zdjęć (autor: Bartosz Jarosz) dowiadujemy się, że inspiracją projektanta była ukochana przez inwestorów Toskania. To właśnie klimat i piękno tej krainy stały się inspiracją dla wielu rozwiązań w tym domu. Z pewnością również kolorystyka została zaczerpnięta z Toskanii. Przypomina mi czerwone kamienice, domy przy winnicach i plac w Sienie.

Niestety trzeba spojrzeć prawdzie w oczy! Kto z nas może pozwolić sobie na tak dużą łazienkę i w dodatku całą wyłożoną pięknym marmurem? Długo szukałam płytek ściennych, łazienkowych, w przystępnej cenie, które nadałyby klimat taki, jak w tym wnętrzu. Niestety z marnym skutkiem. Jakiś czas później, szukając płytek do zupełnie innego pomieszczenia, natknęłam się na płytkę podłogową o nazwie REDMAR z naszej polskiej firmy CERAMIKA GRES. I nie ma co się martwić, że jest to płytka przeznaczona na podłogę i wykonana na gresie. Pamiętajcie! Każdą płytkę podłogową można spokojnie położyć na ścianach! Odwrotnie już nie, gdyż płytki ścienne mają bardzo słabą ścieralność i szybko zniszczą się na podłodze.

redmar brąz

Płytka REDMAR BRĄZ w rozmiarze 40×40 cm ma rudy odcień i jasne żyłki. Do złudzenia przypomina marmur ze zdjęcia i, co najważniejsze, jest bardzo tania! Jeśli nie chcesz, żeby widoczne były łączenia między płytkami, zastosuj wąską fugę w kolorze identycznym lub mocno zbliżonym do płytki.

Do takiej łazienki będą pasować tradycyjne okrągłe umywalki, np. wpuszczone w kamienny blat. Konsekwentnie wybierz zaokrągloną toaletę i bidet. Odnośnie wanny lepiej sprawdzi się prostokątna, gdyż prosto obudujesz ją płytkami. Żyłkowata płytka pocięta w wąskie paski i położona na wannę półokrągłą straci swój urok. Wybierz jednak wannę prostokątną z zaokrąglonym otworem wyprofilowanym pod plecy.  W ten sposób zachowasz ład w swojej łazience i nawiążesz do pozostałych elementów.

Comments are closed.