Kwiatki, bratki i stokrotki, czyli wiosenne płytki łazienkowe

Wpis ten tworzę w zasypanej śniegiem włoskiej miejscowości Livigno. Przyjechałam odpocząć, naładować akumulatory oraz, rzecz jasna, pojeździć na nartach. Myślę, że to właśnie ta zimowa aura skłoniła mnie do takiego tematu. Tym bardziej, że ponoć w Polsce już ptaszki śpiewają i krokusy kwitną!

Z nowym rokiem każdy poważny polski producent płytek ceramicznych, z racji, że ma nowy budżet na cały rok, zaczyna wstawiać/wymieniać ekspozycje swoich produktów. W salonie łazienek, w którym przyszło mi pracować, również rozpoczęły się porządki, wyrzucanie nieaktualnych kolekcji i wstawianie nowych.

Dzisiaj opiszę te z nich, które są przeznaczone typowo do łazienek i zawierają w komplecie dekoracje z motywem florystycznym. Wiem, wiem… takie motywy odchodzą do lamusa, teraz łazienki są minimalistyczne, ewentualnie z graficzną dekoracją, np. w postaci szklanej mozaiki. Ale wiem też, że miłośnicy kwiatów we wnętrzach ciągle chodzą po Ziemi i w tym wpisie chciałabym im pokazać, które z motywów kwiatowych są w dobrym guście, a które kiczowate i nie warto na nie wydawać ani jednej złotówki.

Trzy DOBRE przykłady na łazienkę z motywem kwiatowym:

1. Kolekcja Black&White – Opoczno:

Płytka ścienna bazowa jest matowa w kolorze białym lub czarnym, rozmiar 20x50cm. Takie same kolory mają płytki podłogowe. Dekoracja, którą dziś prezentuję ma zarysowane kontury kwiatów. Można jednak wybrać inny motyw, bardziej graficzny, w stylu tapetowym, w tych samych kolorach. Do małej łazienki proponuję jednak wybrać jeden rodzaj dekoracji. W większej natomiast można pobawić się kilkoma wzorami. Jeśli jednak nie masz wyczucia i nie wiesz, jak to zrobić – poproś projektanta lub koleżankę, którą ma taki dar i chętnie pomoże.

Ach… zapomniałabym o najważniejszym! Kasa! Tak, ta kolekcja jest w świetnej cenie, a to dlatego, że dekoracje sprzedawane są nie na sztuki, jak to zwykle bywa, a na metry kwadratowe! W dodatku ich cena jest dokładnie taka sama jak za metr gładkiej płytki podłogowej lub ściennej.

Ten sam motyw firma Opoczno wykorzystała w jeszcze jednej kolekcji – Cemento.

pattern c, black&white, Opoczno

pattern c, black&white, Opoczno

2. Kolekcja Tessita/Tessito – Paradyż:

Tym razem płytki są większe (30x60cm), błyszczące i w wielu kolorach do wyboru. Kolory płytek bazowych ściennych pokrywają się z dekoracjami, podłoga jednak występuje tylko w jednym kolorze, kremowym. Wracając do opcji, które możesz wykorzystać na ścianie, do wyboru masz: bianco (krem), giallo (żółty), grafit, viola (fiolet), zefir (zielony) i mocca (kawa z mlekiem). Dodatkowo klient może wykorzystać mozaikę i listwy szklane, również w kilku kolorach do wyboru. Pamiętaj jednak, że co za dużo, to niezdrowo! :)

Poniżej motyw kwiatowy w wersji grafitowej.

Tessita grafit, inserto A, Paradyż

Tessita grafit, inserto A, Paradyż

3. Kolekcja Concrete – Tubądzin:

Płytki bazowe oraz dekoracyjne wykonane są na gresie, dlatego fachowiec będzie musiał użyć dobrej maszynki do cięcia z dobrymi ostrzami. Nie zalecam w tym przypadku zbyt dużej ilości półek, do których płytka musi być szlifowana pod kątem. Wykonawca będzie miał, z pewnością, duży problem, żeby to ładnie wykonać.

Gładka płytka występuje w rozmiarze zbliżonym do 30x60cm oraz 60×60. Nieważne jest, który rozmiar wykorzystasz na podłogę, a który na ścianę. Do kolekcji można dopasować cztery rodzaje dekoracji z kwiatem (598x598mm) oraz płytki strukturalne (598x298mm). Całość jest subtelna, a jednocześnie surowa i nowoczesna. Bardzo ciekawe połączenie.

Concrete 1A, dekor gresowy, Tubądzin

Concrete 1A, dekor gresowy, Tubądzin

Jak sami widziecie – kolekcje, które wybrałam są bardziej graficzne, niż realistyczne. Nie ma w nich przesadnych złoceń, zdobień, brokatu, czy dużej ilości różnorakich kolorów. Oczywiście dobrych przykładów na polskim rynku jest więcej, ale o pozostałych napiszę następnym razem.

A teraz, bez rozpisywania się, ZŁE przykłady na płytkę w kwiaty:

Listwa ścienna, Elegant Flower 1, Tubądzin

Listwa ścienna, Elegant Flower 1, Tubądzin

Dekor Manhatan roses A, Ceramika Color

Dekor Manhatan roses A, Ceramika Color

Petersburg karmazyn inserto, Paradyż

Petersburg karmazyn inserto, Paradyż

Vivian Rosa inserto kwiat, Paradyż

Vivian Rosa inserto kwiat, Paradyż

I na koniec coś, czego totalnie nie mogłam i nadal nie mogę zrozumieć, czyli KALIE! Z czym kojarzą Wam się kalie? No właśnie, mi też ze śmiercią i pogrzebem. I choć sama płytka nie jest najbrzydsza, to ten motyw jest dla mnie nie do przyjęcia!

Obraz ścienny Calle, Opoczno

Obraz ścienny Calle, Opoczno

 

Comments are closed.