Ochrona betonu przed czynnikami atmosferycznymi

46Świeżo wylany beton należy bezwzględnie chronić przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak wysokie temperatury czy opady. Zabiegi te pozwolą na odpowiednie dojrzewanie wylewki, co zapobiegnie późniejszym pęknięciom.
W zależności od pory roku, w której robimy wylewkę metody pielęgnacji świeżego betonu są inne.

Podczas lata, gdy na dworze jest bardzo ciepło i sucho, łatwo o przesuszenie materiału. Żeby nie doprowadzić do tego stanu, należy utrzymywać odpowiednią wilgotność zasychającego betonu. Najlepiej sprawdza się spryskiwanie chłodną wodą. Musimy jednak uważać, by strumień nie był zbyt mocny, gdyż może uszkodzić wylewkę. Podobnie zbyt zimna temperatura cieczy spowoduje uszkodzenia.
Żeby uniknąć zbyt częstego podlewania betonu, warto go zabezpieczyć matą, która zapobiegnie zbyt szybkiemu parowaniu. Równie dobrze sprawdzą się folie lub naniesienie warstwy żywicy lub parafiny, które całkowicie zniwelują ten efekt. Tutaj jednak też trzeba być ostrożnym – wiadomo, ciężko jest położyć farbę na powłoce z parafiny. Okres ochrony wiążącego betonu powinien wynosić minimum trzy dni.

Komentarze są zamknięte.


lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Szukaj
Wykańczamy dom
    Zazwyczaj, jeżeli decydujemy się na budowę domu, jest to poprzedzone długimi poszukiwaniami tej idealnej działki. Potem poszukiwania projektu domu i na końcu budowa. Każdy, kto się budował wie ile zajmuje to czasu i dlatego zazwyczaj dom buduje się z myślą o mieszkaniu w nim długich lat lub nawet do końca życia. Dlatego gdy już mamy wybudowany dom warto zainwestować w dobre jego wykończenie. Zazwyczaj koszty wykończenia i aranżacji wnętrza są wyższe niż koszt wybudowanie domu do stanu surowego.