Dom na wąskiej działce

Tak wąski obszar pozwala nam na zmniejszenie odległości między ścianami a granicą działki do 1, 5 metra lub nawet budowanie na jej granicy, każdy dom i mieszkanie potrzebuje działki, co prawda mieszkania w centrum krakowa mające tarasy, potrzebują innej działki niż apartamenty Kraków nad Wisłą, jednak tak czy owak działka jest potrzebna. Jeśli na sąsiedniej posesji stoi już budynek umiejscowiony w ten sposób, możemy nijako „przykleić” się do niego plecami domu. Stawiamy więc budynek przy budynku, przestrzegając jedynie tego, że mogą przylegać do siebie jedynie ścianami pozbawionymi otworów okiennych i drzwiowych, a także nasz budynek nie może być ani wyższy, ani dłuższy od tego już istniejącego. Bywa to problematyczne, gdy sąsiad ma dom parterowy, a my chcemy trzy piętra.

Ratunkiem bywają również plany zagospodarowania przestrzennego i decyzja o warunkach zabudowy. Może się zdarzyć, że pozwala nam się na drobne modyfikacje dotyczące umiejscowienia domu. Jeśli natomiast niczego takiego nie ma, a sąsiad nie zaczął jeszcze budowy – czym prędzej składajmy wniosek o pozwolenie na budowę. Ten, który otrzymał pozwolenie później musi dostosować się z rozmiarem domu!

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.


czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Szukaj
Wykańczamy dom
    Zazwyczaj, jeżeli decydujemy się na budowę domu, jest to poprzedzone długimi poszukiwaniami tej idealnej działki. Potem poszukiwania projektu domu i na końcu budowa. Każdy, kto się budował wie ile zajmuje to czasu i dlatego zazwyczaj dom buduje się z myślą o mieszkaniu w nim długich lat lub nawet do końca życia. Dlatego gdy już mamy wybudowany dom warto zainwestować w dobre jego wykończenie. Zazwyczaj koszty wykończenia i aranżacji wnętrza są wyższe niż koszt wybudowanie domu do stanu surowego.