biały jak cegła

Dziś trochę o białej cegle :) Pewnie każdy z Was widział aranżacje z jej użyciem u swoich znajomych, czy w branżowym piśmie, a może macie ją u siebie w domu. Nie ma wątpliwości, że biała cegła to hit i dobrze wygląda zarówno w lofcie, jak i pomieszczeniu bardziej eleganckim. Plusem tego materiału jest uniwersalność. Nawet przy zmianie kolorów we wnętrzu biała cegła będzie pasować. Co więcej – można ją zastosować w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience, czy nad kuchennym blatem.

Właściciele starych budynków mają szansę na oryginalny ceglany mur i po odkryciu tynku mogą cieszyć się piękną starą cegłą. Wówczas wystarczy ją przemalować i już! Bardziej utrudnione zadanie mają mieszkańcy nowych domków lub mieszkań. Muszą oni skorzystać z płytek, które imitują białą cegłę. W większości przypadków, po położeniu takich płytek, fachowiec będzie musiał wypełnić spoiny specjalną fugą, którą zaleca producent.

Tego typu produkt oferuje m.in. firma STEGU. Od dawna produkują oni imitacje łupków i kamieni, od niedawna w sprzedaży mają również białą cegłę. Kolekcja PARMA to totalna rewolucja w układaniu tego typu materiału. Fuga jest już wtopiona w cegłę i po przyklejeniu jej na ścianę mamy gotowy efekt, bez fugowania!

Parma (STEGU)

Parma (STEGU)

INCANA to kolejny polski producent dekoracyjnych okładzin ściennych. W ofercie znajdziecie różne kolory i wzory cegiełek, ale ta, która nas dzisiaj interesuje, to RETRO WANILIA. Incana oferuje również białą fugę, która idealnie pasuje do koloru płytek. Dla tych, którzy nie mają cierpliwości do precyzyjnego wypełniania spoin mam inne rozwiązanie. Spotkałam się z tym podczas realizacji projektu domu u mojej klientki. Fachowiec (chyba z lenistwa) najpierw pomalował szarym kolorem ścianę, na której miała być położona biała cegła Retro. Następnie układał je w małych odstępach, jednocześnie uważając, żeby klej nie wypływał spod płytek. Po wyschnięciu kleju ściana była gotowa, bez fugowania. Początkowo byłam niezadowolona, ostatecznie jednak wyszło to całkiem fajnie, popielata ściana pod płytkami „robiła” za fugę :)

Retro Wanilia (INCANA)

Retro Wanilia (INCANA)

W związku z tematem artykułu chciałam pokazać Wam piękną, industrialną łazienkę, którą zaprojektował arch. wnętrz Dominik Respondek (Otwarte Studio Sztuki).  Biała cegła podkreślona kontrastowym sufitem i chłodnym światłem jest tutaj głównym bohaterem. Autor wprowadził do tego wnętrza niewiele materiałów wykończeniowych. Do cegły dopasował płytki podłogowe, imitujące bielone deski oraz  piękne wyposażenie,  które pełni rolę biżuterii. Jedynym ciepłym akcentem tego wnętrza jest szafka pod umywalkami w czekoladowo-czarne prążki.

arch. wnętrz Dominik Respondek

arch. wnętrz Dominik Respondek

arch. wnętrz Dominik Respondek

arch. wnętrz Dominik Respondek

arch. wnętrz Dominik Respondek

Łatwo zaaranżujesz taką łazienkę w swoim domu. Zastosuj jedną z cegieł, które pokazałam wcześniej. Po zastosowaniu impregnatu będzie ona łatwa do utrzymania w czystości. Bielone deski znajdziesz u wielu hiszpańskich, czy włoskich producentów, ale także nasze polskie fabryki produkują taką płytkę. Droższa wersja to Rovere Bianco od My Way (Paradyż), która występuje w kilku rozmiarach. Tańsza – Tilia Dust 600x175x9mm – została wyprodukowana przez firmę Cerrad.

Comments are closed.