Ascetycznie

Od jakiegoś czasu śledzimy trend na wnętrza surowe, fabryczne, lofty. Nie każdy ma okazję kupić mieszkanie w starym młynie, czy zaadoptować powierzchnię jakiegoś magazynu, dlatego styl ten przeniesiono również do mieszkań deweloperskich i domków jednorodzinnych.Inwestorzy chętnie decydują się na kolor szary, stosują w swoich domach surowe betony i nie przeszkadzają im wystające rury wentylacyjne. Śledzę tą modę, przyglądam się łazienkom surowym i minimalistycznym, i podoba mi się takie ich wykończenie, ale tylko jeśli szara płytka nie jest całkowicie gładka, pozbawiona smug i jednokolorowa.

zdjęcia: Michał Sadowski, Tomasz Lenart zdjęcia: Michał Sadowski, Tomasz Lenart zdjęcia: Michał Sadowski, Tomasz Lenart

Taka właśnie jest prezentowana dzisiaj przeze mnie łazienka, którą zaprojektował Maciej Bogaczewicz w programie telewizyjnym Dekoratornia (odcinek 402). W tym wnętrzu pojawia się gresowa płytka i biały kolor na ścianach. Dodatkowo widzimy prostą taflę szkła, która jest kabiną prysznicową, lustrzaną szafkę nad toaletą i drugie duże lustro, które wklejone zostało między płytki nad umywalką. Takie lustro zamówicie bez problemu u każdego szklarza. Po położeniu płytek wymierzcie dokładnie wnękę, którą pozostawił fachowiec na wklejenie lustra. Szklarz przytnie taflę dokładnie pod Wasz wymiar. Wracając do prezentowanej łazienki – na pewno każdy z Was zwrócił uwagę na plakat umieszczony w ramce z prawej strony lustra. Jest to jedyny akcent kolorystyczny, który wzbogaca ten oszczędny wystrój. W takiej łazience możecie zawiesić plakat swojego ulubionego filmu, ale tak samo dobrze będzie się prezentować każda inna kolorowa grafika.

Na rynku jest olbrzymi wybór szarych gresów w formacie 60×60 cm, które znakomicie imitują przetarty i podrapany beton. Nie są one zupełnie gładkie – mają smugi, w niektórych miejscach ciemniejsze plamy, a w innych jaśniejsze. Czasem zdarza się, że na szarej płytce prześwituje beżowa plama. STORM SZARY (Ceramika Gres), TARANTO GRYS (Paradyż), czy ESTAMPA GRIS (Grespania) to tylko kilka przykładów na taką właśnie płytkę. Pamiętajcie jednak, że duża płytka gresowa oznacza równie duży koszt.

taranto_grys_598x598_mat storm szary ESTAMPA_60x60_GRIS_GRESPANIA

Szukamy zatem płytek, które nadałyby klimat jak w łazience ze zdjęcia, ale koszt ich zakupu nie będzie powalający. Niestety w takim wypadku o dużym formacie płytki będziemy musieli zapomnieć. Przeglądając oferty producentów polskich i zagranicznych wpadłam na dwa podłogowe gresy szkliwione, które mimo swojej przystępnej ceny, mogą nadać klimat loftu. Są to LENSITILE GRYS (Paradyż) w formacie 45×45 cm oraz SILENT STONE (Opoczno) w tym samym formacie.

LENSITILE_GRYS_A_450x450 silent_stone_opoczno

Dodatkowo wśród kolekcji łazienkowych znalazłam trzy kolekcje w równie surowym klimacie. Można z nich wykorzystać zarówno płytkę ścienną, która występuje w prostokącie, jak i podłogową. Jedną z takich kolekcji jest MODERN SQUARE (Tubądzin), gdzie płytka ścienna ma wymiar 44,8×22,3 cm, a podłogowa 44,8×44,8 cm. Kolejne, bardzo podobne, to OXFORD oraz AMSTERDAM (Ceramika Końskie), które mają wymiary 20×50 i 33,3×33,3 cm.

285_amsterdam-grey-20x50 154_oxford-grey-20x50 tuba_modern-square-1

Jeśli mamy już wybrane płytki do naszej loftowej łazienki, to najwyższy czas pomyśleć o wyposażeniu. W takim wnętrzu najlepiej sprawdzi się prosta, przejrzysta kabina z chromowanymi wykończeniami, chromowane baterie i jeśli jest taka możliwość, to warto zrezygnować z brodzika na rzecz odpływu w płytkach. O takim rozwiązaniu Wam jeszcze napiszę. Odpływom poświęcę cały osobny wpis. Potrzebujemy jeszcze szafki z umywalką. Warto zdecydować się na drewno naturalne lub imitację z płyty, bo taka szafka znakomicie „ociepli” surową łazienkę.

Comments are closed.